Three Part Question: Part B= A 50.0 mL volume of .15 M HBr is titrated with .25
ID: 784068 • Letter: T
Question
Three Part Question:
Part B=
A 50.0 mL volume of .15 M HBr is titrated with .25 M KOH. Calculate the pH after the addition of 17.0 mL of KOH.
Express your answer numerically
Part C=
A 75.0 mL volume of .200 M NH3 (Kb=1.8x10^-5) is titrated with .500 M HNO3. Calculate the pH after the addition of 19.0 mL of HNO3.
Express your answer numerically
Part D=
A 52.0 mL volume of .35 M CH3COOH (Ka=1.8x10^-5) is titrated with .40 M NaOH. Calculate the pH after the addition of 29.0 mL NaOH.
Express your answer numerically
Explanation / Answer
on addition of 17 ml of KOH
we have x*0.15=17*.25
x=28.33 ml
so HBr remained= 50-28.33= 65/3 ml
so mole of H+= 65.3*0.15*10^-3 mol
= 13/4 milli mol
so concentration = 13/4*67
=0.04850
so pH= -log[H+]
= -log0.04850
=1.314
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.