Three 100 resistors are connected as shown in the figure. The maximum power that
ID: 1529053 • Letter: T
Question
Three 100 resistors are connected as shown in the figure. The maximum power that can safely be delivered to any one resistor is 24.5 W. 100 n 100 n 100 n (a) What is the maximum potential difference that can be applied to the terminals a and b? (b) For the voltage determined in part (a), what is the power delivered to each resistor? resistor on the left resistor at the top of the loop resistor at the bottom of the loop (c) What is the total power delivered to the combination of resistons? Need Help? Read t L Watch ItExplanation / Answer
for maximum potential, current should be maximum.
now, maximum current = I
then I2R = P
=> I = sqrt(24.5/100) = sqrt(0.245) = 0.494975 A
a) Vmax = IR + (I/2)R = (3/2)IR = 1.5 x 0.494975 x 100 = 74.246212 V
b) Power to Resistor on left = 24.5 W
power to resistor at top = 24.5/4 = 6.125 W
power to resistor at bottom = 24.5/4 = 6.125 W
c) total power = 24.5 + 6.125 + 6.125 = 36.75 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.