Three 100 resistors are connected as shown in the figure. The maximum power that
ID: 1910598 • Letter: T
Question
Three 100 resistors are connected as shown in the figure. The maximum power that can safely be delivered to any one resistor is 21.0 W. (a) What is the maximum voltage that can be applied to the terminals a and b? V (b) For the voltage determined in part (a), what is the power delivered in each resistor? resistor on the left W resistor at the top of the loop W resistor at the bottom of the loop W What is the total power delivered? WExplanation / Answer
As per the given condition each resistor can safely bear a power input = 21 W. Hence the maxiumum current allowed through any of the given resistor ( I ) = v[ power / Resistance ] => I = v[ 21 / 100 ] = 0.458 A Hence considering the assumed circuit the resistance in series can have maximum current = 0.458 A, while each of the two connected in parallel will have currenet = (1/2) ( 0.458 ) = 0.229 A Again total curcuit resistance = 100 + (100/2) = 150 O Hence the maximum permissible voltage = 0.458 x 150 = 68.7 V ......................................… Power delivered to the series resistor = (current)^2 x Resistance => (0.458)^2 x 100 = 20.9 approximately = ( 21 ) W.... Answer Power delivered to each of the resistances in parallel = (0.229)^2 x 100 ? = 5.24 W ........... Answer Total Power delivered = 21 + (1/2) (21) = 31.5 Watt .... Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.