Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three 100 ? resistors are connected as shown in the figure. The maximum power th

ID: 1370436 • Letter: T

Question

Three 100 ? resistors are connected as shown in the figure. The maximum power that can safely be delivered to any one resistor is 22.5 W.

(a) What is the maximum potential difference that can be applied to the terminals a and b?
_____V

(b) For the voltage determined in part (a), what is the power delivered to each resistor?


(c) What is the total power delivered to the combination of resistors?
_____ W

resistor on the left _____W resistor at the top of the loop _____W resistor at the bottom of the loop _____W

Explanation / Answer

Here ,

the maximum current is flwoing in the 100 ohm resistance in series

maximum power = 22.5 W

100 * I^2 = 22.5

I = 0.474 A

Now , as the current in parallel 100 Ohms is I1

I1 = I/2

I1 = 0.237 A

maximum potential = 0.237 * 100 + 0.474 * 100

maximum potential = 71.1 V

the maximum potential that can be applied is 71.1 V

b)

Power delivered to each resistor ,

resistor to the left = 22.5 W

resistor at the top of loop = 0.237^2 * 100

resistor at the top of loop = 5.62 W

resistor at the bottom of loop = 0.237^2 * 100

resistor at the bottom of loop = 5.62 W

c_

total power = 22.5 + 2 * 5.62

total power = 33.733 W

the total power absorbed is 33.733 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote