A concentration of 8.00 x 10 2 ppm by volume of COis considered lethal to humans
ID: 76559 • Letter: A
Question
A concentration of 8.00 x 102 ppm by volume of COis considered lethal to humans. Calculate the minimum mass of CO ingrams that would become a lethal concentration in a closed room17.6 m long, 8.80 m wide, and 2.64 m high. The temperature andpressure are 20.0 degrees Celsius and 756 mmHg, respectively. I really want the formula-learning how to calculate theproblem is key for me. A concentration of 8.00 x 102 ppm by volume of COis considered lethal to humans. Calculate the minimum mass of CO ingrams that would become a lethal concentration in a closed room17.6 m long, 8.80 m wide, and 2.64 m high. The temperature andpressure are 20.0 degrees Celsius and 756 mmHg, respectively. I really want the formula-learning how to calculate theproblem is key for me.Explanation / Answer
volume: 17.6*8.8*2.64 = 408.882 m3 P*V =nRT Ideal Gas Law P = 756 mmHg*(1 atm/760 mmHg)*(101325 Pa/1atm) = 100791.711Pa R = 8.314 J/mol/K T = 273 + 20 = 293K solve for n: n = (PV)/(RT) = (100791.711 Pa)*(408.882 m3)/(8.314J/mol/K *293 K) = 16917.85 moles of gas 16917.85 moles *(6.022 x 1023 atoms /mol) *(8x102 CO atoms/1 x 106 total atoms) = 8.15 x1024 CO atoms mass of CO = 8.15 x 1024 CO atoms *(28 g/ 6.022 x1023 CO atoms) = 379 g CO Note 1 mol of CO has a mass of 28 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.