A concave spherical mirror has a radius of curvature of 12.0 cm . Calculate the
ID: 1400799 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 12.0 cm .
Calculate the location of the image formed by an 9.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 24.0 cm .
Calculate the location of the image formed by an 9.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 12.0 cm .
Calculate the location of the image formed by an 9.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 3.00 cm .
Calculate the location of the image formed by an 9.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0 m .
Explanation / Answer
focal length f = 12 / 2 = 6 cm
here by using the mirror formula
1 / f = 1 / u + 1 / v
1 / 6 - 1 / 24 = 1 / v
v = 8 cm
b)
by using same formula
1/v = 1 / 6 - 1 / 12
v = 12 cm
c)
1 / v = 1 / 6 - 1 / 3
v = -6 cm
d)
1 / v = 1 / 6 - 1 / 1000
v = 6.036 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.