A concave mirror (R = 56.0 cm) is used to project a transparent slide onto a wal
ID: 1895209 • Letter: A
Question
A concave mirror (R = 56.0 cm) is used to project a transparent slide onto a wall. The slide is located at a distance of 38.0 cm from the mirror, and a small flashlight shines light through the slide and onto the mirror. The setup is similar to that in the figure. (a) How far from the wall should the mirror be located? cm (b) The height of the object on the slide is 1.00 cm. What is the height of the image? cm (c) How should the slide be oriented, so that the picture on the wall looks normal? The slide should be upside down. The slide should be right side up.Explanation / Answer
1/s + 1/s' = 2/R
(1/34) + (1/s') = (2/56)
s' = 158.67 cm <<<<<<<-------answer
++++++++++++
I/O = -s'/s
I = -(s'*O)/s = (158.67*1.2)/34 = -5.6 m
height l I l = 5.6 cm <<<<<<<-----asnwer
the slide is upside down
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.