A concave spherical mirror has a radius of curvature of 11.0 cm. a) The location
ID: 2156876 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 11.0 cm.a) The location of the image formed by an 10.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 22.0 cm is 7.33 cm.Calculate the size
b) The location of the image formed by an 10.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 11.0cm .is 11.0 cm. Calculate the size.
c)The location of the image formed by an 10.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 2.75 cm. is -5.50 cm. Calculate the size.
d)Calculate the location of the image formed by an 10.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0 cm. Also Calculate the size.
All answers in mm
Explanation / Answer
B) 1/f=1/u+1/v =1/11+1/11 f=5.5cm magnification factor=-(V/U)=-(11/11)=-1 size of image=size of object*magnification factor=10*-1=-10mm(negative sign indicates it is inverted)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.