Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Batman uses pelletes, which he does not identify, to neutralize the acid in the

ID: 731843 • Letter: B

Question

Batman uses pelletes, which he does not identify, to neutralize the acid in the tank into which he falls. He does not give the size of the tank. Suppose the pellets were NaOH and the tank was 3.00 meters in diameter filled with 98% sulfuric acid by mass to a depth of 1.25 meters (see transparency).

Calculations and show work:

1. Calculate the volume of acid (in cm3) in the tank. (The volume of a cylinder is ?r2h.)

2. Calculate the mass of acid in the tank, then find the number of moles of H2SO4 present. (Concentrated sulfuric acid is 98% (by mass) H2SO4 and has a density of 1.84 g/cm3.)

3. One mole H2SO4 produces two moles of H+ ions. With this in mind, write the balanced equation for the neutralization of NaOH and H2SO4. Determine the number of moles NaOH required to neutralize the acid in the tank. What mass of NaOH is required?

4. The heat of reaction for neutralization of a strung acid and a strong base is -57.3 kJ for each mole of H2O formed. How much thermal energy (in kJ and J) was released in the neutralization reaction?

5. If the initial temperature of the acid bath was 20

Explanation / Answer

1) volume =r2h

r=1.5 m h=1.25m
V= 8.83 L
2)

mass of acid= % in solution * volume of solution* density of acid.
= 98/100 *8.83*1.84
=15.92 kg

numer of moles = 15.92*1000/98 =162.5 moles

3) H2SO4 + 2NaOH --> Na2SO4 + 2H20
1 mole of H2SO4 needs 2 moles of NaOH
so NaOH required = 162.5*2=325 moles of NaOH

4)no. of moles of H20 formed = 325
hence energy released = -57.3 kJ * 325 =18622.5 kJ = 18622500 J
5)m=(162.5*98 + 325*40) =28925 g

C= 4.184 J/g T = 100-20 =80

thermal energy needed=mCT=28925* 4.184*80 =9681776 J

6)m= mass of water vapourized.
L= latent heat of water = 2260 J/g

mL = enrgy left to vapourize it = 18622500-9681776 = 8940724

=> m = 3.95 kg of water is evapourized.
7) almost half of the water is evapourated..Batmen wud be dead unless his suit can withstand this temperature.
so obviously comic strip author failed high school chemistry.. and planning to fail us wid his comics ;)

P.S: guess thats correct.Thank u! I love ya too :P

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote