59 ) First calculate gm of each gas Cyclopropane Use ideal gas equation for calc
ID: 699513 • Letter: 5
Question
59 ) First calculate gm of each gas
Cyclopropane
Use ideal gas equation for calculation of mole of gas
Ideal gas equation
PV = nRT where, P = atm pressure= 0.720 atm,
V = volume in Liter = 0.450 L
n = number of mole = ?
R = 0.08205L atm mol-1 K-1 =Proportionality constant = gas constant,
T = Temperature in K = 1200C = 273.15+ 120 = 393.15 K
We can write ideal gas equation
n = PV/RT
Substitute the value
n = (0.720X 0.450)/(0.08205 X 393.15) = 0.00937 mole
molar mass of cylcopropane = 42.08 gm/mole then 0.00937 mole of cyclopropane = 0.00937 X 42.08 = 0.394 gm
gm of cyclopropane = 0.394 gm
CO2
Use ideal gas equation for calculation of mole of gas
Ideal gas equation
PV = nRT where, P = atm pressure= 0.720 atm,
V = volume in Liter = 1.35 L
n = number of mole = ?
R = 0.08205L atm mol-1 K-1 =Proportionality constant = gas constant,
T = Temperature in K = 1200C = 273.15+ 120 = 393.15 K
We can write ideal gas equation
n = PV/RT
Substitute the value
n = (0.720X 1.35)/(0.08205 X 393.15) = 0.03 mole
molar mass of CO2 = 44.01 gm/mole then 0.03 mole of CO2= 0.03 X 44.01 = 1.32 gm
gm of CO2= 1.32 gm
Molar mass of CO2 = 44.01 gm/mole and molar mass of C = 12.0107 gm/mole that mean 44.01 gm of CO2 contain 12.0107 gm of C then 1.32 gm of CO2 contain C = 1.32 X 12.0107 / 44.01 = 0.36 gm C
0.394 gm cyclopropane = 100 % then 0.362 gm C = 0.362 X 100 / 0.394 = 91.4%
91.4% of carbon
Explanation / Answer
59. Cyclopropane, a gas containing only carbon and hydrogen, is an anesthetic If 0.450 L of cyclopropane at 120 °C and 0.720 atm reacts with excess 02 to give 1.35 L of CO2(g) and 1.35 L of H20(g) at the same temperature and pressure, what is the percent by weight of carbon in cyclopropane?Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.