59 A top fuel dragster accelerates from a rest with an acceleration of 5.10 g\'s
ID: 1581785 • Letter: 5
Question
Explanation / Answer
59)acceleration = 5.1*9.8=49.98 m/s2
top velocity = 145 m/s
time taken to reach top speed= 145/49.98=2.9 seconds
time taken for 0.25 miles(402.336 m) = 402.336/145=2.77 seconds
total time taken = 2.9+2.77=5.67 seconds
60)a)initial acceleration for 6 seconds= 1.5 m/s2
velocity after 6 seconds = 1.5*6=9 m/s
distance travelled = 0.5*1.5*62=27 m
for the next 35.5 m, the bus accelerates at 2.5 m/s2
velocity after travelling 35.5 m = sqrt(92+2*2.5*35.5)=16.1 m/s
time taken to reach 16.1 m/s from 9 m/s = (16.1-9)/2.5=2.83 seconds
After this, the bus decelerates with deceleration 0.75*9.8=7.35 m/s2
time taken to come to rest = 16.1/7.35=2.19 seconds
Total time for which the bus travels = 6+2.83+2.19=11.02 seconds
b)distance travelled while coming to rest = 16.12/(2*7.35)=17.63 m
Total distance travelled = 27+35.5+17.63=80.13 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.