For the reaction whose reactants and products are: reactants: C (graphite) H 2 O
ID: 686263 • Letter: F
Question
For the reaction whose reactants and products are:reactants: C (graphite) H2O (l)
products: CH3COOH(l) The standard enthalpy change is 8.7 (J/mol-K) Calculate Suniverse in J/mol-K for theprocess at 298.15K. Balance all chemical reactions using the loweset ratio ofwhole numbers. For the reaction whose reactants and products are:
reactants: C (graphite) H2O (l)
products: CH3COOH(l) The standard enthalpy change is 8.7 (J/mol-K) Calculate Suniverse in J/mol-K for theprocess at 298.15K. Balance all chemical reactions using the loweset ratio ofwhole numbers.
Explanation / Answer
The reaction is C(graphite) + 2H2O(l) .............>CH3COOH (l) Given : H = 8.7J/mol.K and T = 298.15K For the above reaction S = nS0 (products) -nS0 (reactants) = (1mol* 159.8J/K.mol) -(1mol*5.740J/K.mol + 2mol*69.91J/K.mol) = 159.8J/K -145.56J/K = 14.28J/K We know that, Suni = (-H / T) +S (-H / T = S surr) and S is Ssys = -8.7J / 298.15K + 14.28J/K = 14.25J/KRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.