For the reaction below, K_c = 0.060 at a certain temperature. N_2(g) + 3H_2(g) 2
ID: 507430 • Letter: F
Question
For the reaction below, K_c = 0.060 at a certain temperature. N_2(g) + 3H_2(g) 2NH_3(g) A flask contains 1.0 M N_2, 1.0 M H_2 and 1.0 M NH_3. Is this system at equilibrium? If not, will the equilibrium concentration of NH_3 be greater than, or less than 1.0 M? Justify your answers. For the reaction below, K_e = 0.143 at a particular temperature 2BrCl_2(g) Br_2(g) + Cl_2(g) A flask initially contains 1.0 M of each of the three substances. What will be the equilibrium concentration of each chemical?Explanation / Answer
6)
Qc = [NH3]^2 / [N2] [H2]^3
= (1.0)^2 / (1.0) * (1.0)^3
= 1.0
here QC > Kc,
So, reaction must shift to left to reestablish equilibrium. This will decrease the concentration of NH3
So, concentration of NH3 will be less than 1
Answer: less than 1
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.