For the reaction whose reactants and products are: reactants: C (graphite) H 2 O
ID: 686275 • Letter: F
Question
For the reaction whose reactants and products are:reactants: C (graphite) H2O (l)
products: CH3COOH(l) The standard enthalpy change is 8.7 (J/mol-K) Calculate Suniverse in J/mol-K for theprocess at 298.15K. Balance all chemical reactions using the loweset ratio ofwhole numbers. For the reaction whose reactants and products are:
reactants: C (graphite) H2O (l)
products: CH3COOH(l) The standard enthalpy change is 8.7 (J/mol-K) Calculate Suniverse in J/mol-K for theprocess at 298.15K. Balance all chemical reactions using the loweset ratio ofwhole numbers.
Explanation / Answer
The givn data is The standard enthalpy change =8.7L/mol-k The balanced chemical reaction is 2C(graphite)+2H2O(l)----> CH3COOH(l) For the Above reaction S = nS0(products)- nS0 (reactants) = (1mol*159.8 J/kmol -(1mol*5740 J/kmol +2mol 69.91J/kmol ) = 159.8J/k-145.56 J/k = 14.28J/K SUni=(-H/T)+S =-8.7 J/298.15K+14.28 =- 14.25J/kRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.