The enthalpy of solution of ozone (O3) in water is -17 kJ/mol,and its solubility
ID: 684694 • Letter: T
Question
The enthalpy of solution of ozone (O3) in water is -17 kJ/mol,and its solubility at 0 degrees Celcius and 1.00 atm is 0.105 g per100 g water. a. What is Henry's law constant (in molal/torr) at 0degrees Celcius? b. Calculate the molal solubility of ozone in water at0.500 atm and 0 degrees Celcius. The enthalpy of solution of ozone (O3) in water is -17 kJ/mol,and its solubility at 0 degrees Celcius and 1.00 atm is 0.105 g per100 g water. a. What is Henry's law constant (in molal/torr) at 0degrees Celcius? b. Calculate the molal solubility of ozone in water at0.500 atm and 0 degrees Celcius.Explanation / Answer
Solubility = K*Pressure K = Solubility/Pressure Solubility = 0.105 g O3 *(1mol O3/ 48 g) / (0.1 kg solvent) =0.021875 molal K = 0.021875 molal / 760 torr = 2.88 x 10^-5 molal/ torr b) Solubility = 2.88 x 10^-5 molal/ torr* 380 torr = 0.0109375 ~ 0.0109 molal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.