Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The engine of the 1500-kg car is accelerating up the hill at a rate of 2 m/s 2 .

ID: 2139602 • Letter: T

Question

The engine of the 1500-kg car is accelerating up the hill at a rate of 2 m/s2. The car is operating with an efficiency of e=0.8. The air resistance is given as FD= 0.5pCDAv2. Look up on the internet some suitable values for drag coefficient CD, air density p, and cross sectional area A. Determine the power required to go up the hill as described at 100 km/hr. Express your answer in kW and in hp.


The engine of the 1500-kg car is accelerating up the hill at a rate of 2 m/s2. The car is operating with an efficiency of e=0.8. The air resistance is given as FD= 0.5pCDAv2. Look up on the internet some suitable values for drag coefficient CD, air density p, and cross sectional area A. Determine the power required to go up the hill as described at 100 km/hr. Express your answer in kW and in hp.

Explanation / Answer

h

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote