The engine of a model rocket accelerates the rocket verticallyupward for 2.0 s a
ID: 1759419 • Letter: T
Question
The engine of a model rocket accelerates the rocket verticallyupward for 2.0 s as follows: At t = 0, the rocket's speedis zero; at t = 1.0 s, its speed is 6.0 m/s; and at t = 2.0 s, its speed is17 m/s. Plot a velocity vs. time graphfor this motion, and use the graph to determine each of thefollowing. (a) the rocket's average acceleration duringthe 2.0 s intervalm/s2
(b) the instantaneous acceleration of the rocket at t =1.5 s
m/s2 (a) the rocket's average acceleration duringthe 2.0 s interval
m/s2
(b) the instantaneous acceleration of the rocket at t =1.5 s
m/s2
Explanation / Answer
(a) the average acceleration will be ax = (17 - 0) / 2 = ....... m /s2 (b) the instantaneous acceleration will be ax = (17 - 6) / 0.5 = ....... m /s2 ax = (17 - 6) / 0.5 = ....... m /s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.