The enthalpy of sublimation (direct conversion from solid to gas) of carbon diox
ID: 692586 • Letter: T
Question
The enthalpy of sublimation (direct conversion from solid to gas) of carbon dioxide is 26.1 kJ/mol. What value will the enthalpy of deposition (direct conversion from gas to solid) have? Use 3 significant figures.
The enthalpy of sublimation (direct conversion from solid to gas) of carbon dioxide is 26.1 kJ/mol. How much energy is required to sublimate 8.9 kg of carbon dioxide? Give your answer in kJ. The mass of carbon dioxide that shows up in this problem should have 2 sig figs, assume it does for rounding purposes
Explanation / Answer
enthalpy of deposition = - enthalpy of sublimation
= -26.1 KJ/mole
no of moles in 8.9 kg of CO2 ........molecular mass of CO2 =44 g
mole = 8.9 * 1000 / 44 =202.27 moles
now total energy = energy/mole * moles
total energy = 26.1 * 202.27 = 5279.247 KJ
now in two significant figures =53 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.