a) Will the specific heat of 50g of a substance be thesame or greater than the s
ID: 682119 • Letter: A
Question
a) Will the specific heat of 50g of a substance be thesame or greater than the specific heat of 10g of the samesubstance? b)Using calories, calculate how much heat 32.0g of waterabsorbs when it is heated from 25.0 Celsius to 80.0 Celsius. Howmany joules is this? c) A chunk of silver has a heat capacity of 42.8 J/ C. If thesilver has a mass of 181 g, calculate the specific heat ofsilver. d) How many kilojoules of heat are absorbed when 1.00 L ofwater is heated form 18 Celsius to 85 Celsius? a) Will the specific heat of 50g of a substance be thesame or greater than the specific heat of 10g of the samesubstance? b)Using calories, calculate how much heat 32.0g of waterabsorbs when it is heated from 25.0 Celsius to 80.0 Celsius. Howmany joules is this? c) A chunk of silver has a heat capacity of 42.8 J/ C. If thesilver has a mass of 181 g, calculate the specific heat ofsilver. d) How many kilojoules of heat are absorbed when 1.00 L ofwater is heated form 18 Celsius to 85 Celsius?Explanation / Answer
(a) Specific heat of a substance is constant.It does not change for any amount of the substance. (b) Heat = mass * specific heat * temperaturedifference = 32.0 g * 4.18 J/g.C * (80 - 25) = 7356.8 J (c) Specific heat = heat capacity /mass = 42.8 J/C / 181 g = 0.2364 J/ (g. C) (d) Mass of 1.00 L water ˜ 1.00 kg =1000 g Heat = 1000 g * 4.18 J/g./C * (85-18) =280060 J =280.06 kJRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.