14. A gas sample contains 40g of CH4 and 2.0 g of He. What is the volume of the
ID: 637801 • Letter: 1
Question
14. A gas sample contains 40g of CH4 and 2.0 g of He. What is the volume of the sample at STP A) 130 L ) 11 L C) 17L D) 30. L E) 5.6L 15. What is the mass of a somple of 02 gas, which has a pressure of 740. mmHg, at a temperature of 25 C, in a volume of 250. ml? A) 0.318 g 8) 3.82 g C) 201 g D) 292 9 E) 320.9 16. Which of the following molecules can form hydrogen bonds? A) CH4 B) NaH C) NH3 D) BH3 E) HI 17. Which one of the following compounds will NOT be soluble in water? A) NaOH B) PbS C) K2504 D) LiNO3 E) Mgcl2 8. What is the concentration, in m/v percent, of a solution prepared from 50. g NaCl and 2.5 L of water? A) 5.0% B) 2.0% C) 0.020% D) 0,050% E) 20%Explanation / Answer
Ans 14
Moles of CH4 = mass/molecular weight
= 4g /16g/mol
= 0.25 mol
Moles of H2 = mass/molecular weight
= 2g / 2g/mol
= 1 mol
Total Moles of gas sample = 0.25 + 1 = 1.25 mol
At STP
Pressure P = 1 atm
Temperature T = 273.15 K
From the ideal gas equation
Volume = moles x Gas constant x Temperature / pressure
= 1.25 mol x 0.0821 L-atm/mol-K x 273.15 K / 1 atm
= 28 L
Option D is the correct answer (closest)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.