14. -/5.5 points CJ10 21.P037 My Notes Ask Your A loop of wire has the shape of
ID: 1789248 • Letter: 1
Question
14. -/5.5 points CJ10 21.P037 My Notes Ask Your A loop of wire has the shape of a right triangle (see the drawing) and carries a current of I = 5.60 A. A uniform magnetic field is directed parallel to side AB and has a magnitude of 1.60 T 55.0 2.00 m (a) Find the magnitude and direction of the magnetic force exerted on each side of the triangle. side AC N directed N directed Select- N directed Select… side CB ( -D side BA ( Select (b) Determine the magnitude of the net force exerted on the triangle. Additional Materials Section 21.5Explanation / Answer
A)
Side AC
Magnetic force= ILB= 5.6*2*tan(55°)*1.6 = 25.6 N
Direction= inside page
B)
Side CB
Magnetic force=5.6*cos(35°)*(2/cos(55°))*1.6=5.6*0.819*(2/0.5736)*1.6= 25.6 N
Direction=
Outside page
C)
Side BA
Magnetic forece = 0 .
D) forces are opposite direction
Net force = 25.6-25.6 =0 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.