14. A government agency has 6,000 employees. The employees were asked whether th
ID: 3385215 • Letter: 1
Question
14. A government agency has 6,000 employees. The employees were asked whether they preferred a four-day work week (10 hours per day), a five-day work week (8 hours per day), or flexible hours. You are given information on the employees responses broken down by sex. a. What is the probability that a randomly selected employee is a man and is in favor of a four-day work week? b. What is the probability that a randomly selected employee is female? c. A randomly selected employee turns out to be female. Compute the probability that she is in favor of flexible hours. d. What percentage of employees is in favor of a five-day work week? e. Given that a person is in favor of flexible time, what is the probability that the person is female? f. What percentage of employees is male and in favor of a five-day work week?Explanation / Answer
for this exercise we just need the information of the table
a)
man and is in favor of a 4 day work week = 300
total = 6000
Probability = 300/6000 = 0.05
b)
employee is female = 4200
total = 6000
probability = 4200 / 6000 = 0.7
c)
she is in favor of flexible hours = 2100
is female = 4200
probability = 2100 / 4200 = 0.50
d)
in favor of 5 day work week = 2700
total = 6000
probability = 2700 / 6000 = 0.45 = 45%
e)
female and flexible = 2100
flexible = 2400
probability = 2100 / 2400 = 0.875
f)
male and in favor of 5 day work = 1200
total = 6000
probability = 1200 / 6000 = 0.2 = 20%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.