14. -12 points TanFin11 3.3.036 My Notes A financier plans to invest up to $500,
ID: 3196448 • Letter: 1
Question
14. -12 points TanFin11 3.3.036 My Notes A financier plans to invest up to $500,000 in two projects. Project A yields a return of 12% on the investment of x dollars, whereas Project B yields a return of 16% on the investment of y dollars. Because the investment in Project B is riskier than the investment in Project A, she has decided that the investment in Project B should not exceed 40% of the total investment. How much should the financier invest in each project in order to maximize the return on her investment? (x,y) = What is the maximum return?Explanation / Answer
Solution:
The total amount that can be invested = $500,000
Maximum amount that can be invested in project B = 40%
Hence, the maximum amount that can be invested in project A = 60%
Return on investment A = 12%
Return on investment B = 16%
As investment B provides a better return on investment, maximum amount should be invested in investment B first and the rest over capital should be invested in project A.
1) Amount to be invested in project A = 0.60 * $500,000 = $300,000
2) Amount to be invested in project B = 0.40 * $500,000 = $200,000
Answer (x,y) = (300000,200000)
3) Maximum return that can be achieved: [0.60 * $500,000 * 0.12] + [0.40 * $500,000 * 0.16] = $36,000 + $32,000 = $68,000 would be the maximum return.
Answer: $ 68000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.