The molar heat capacity of a diatomic molecule is 29.1 J/K · mol. Assuming the a
ID: 636110 • Letter: T
Question
The molar heat capacity of a diatomic molecule is 29.1 J/K ·mol. Assuming the atmosphere contains only nitrogen gas and there is no heat loss, calculate the total heat intake (in kJ) if the atmosphere warms up by 3.0°C during the next 50 years. Given that there are 2.7 ×1020 moles of diatomic molecule present, how many kilograms of ice (at the North and South Poles) will this quantity of heat melt at 0°C? (The molar heat of fusion of ice is 6.01 kJ/mol.)
Total heat intake:
Ice melted:
(Enter your answer in scientific notation.)
Explanation / Answer
ANS)
No. of moles of nitrogen present in atmosphere = 2.7 x1020
heat capacity = 29.1J/molK
increase in temperautre = 3oC
heat intake = no. of moles x heat capacity x incrase in temperature
= (2.7 x1020 x 29.1 x 3 ) = 235.71 x10 20J= 2.35 x1019 kJ
To melt ice heat required =no. of moles of ice x heat of fusion = heat given by gas
= (p gx 6.01 x1000)/18 x = 2.35 x 1022
weight of ice = 7.04 x 1016kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.