The model airplane in the figure below has a mass of 0.85 kg and moves at a cons
ID: 1339923 • Letter: T
Question
The model airplane in the figure below has a mass of 0.85 kg and moves at a constant speed on a circle that is parallel to the ground. Assume that there is no upward lift on the plane generated by its wings. Without such lift, the guideline slopes downward due to the weight of the plane. Find the tension T in the guideline (length = 19 m), for purposes of significant figures, use 0.850 kg for the mass of the plane, 19.0 m for the length of the guideline, and s1 = 17.0 and s2 = 37.0 m/s for the speeds.
Tension for s1 N Tension for s2 NExplanation / Answer
T= m*v^2/R
FOR S1:
T= m*v^2/R
=0.850*(17.0)^2/19.0
=12.9 N
Answer: 12.9 N
FOR S2:
T= m*v^2/R
=0.850*(37.0)^2/19.0
=12.9 N
Answer: 61.2 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.