The model airplane in figure below is flying at a speed of21 m/s on a horizontal
ID: 1722939 • Letter: T
Question
The model airplane in figure below is flying at a speed of21 m/s on a horizontal circle of radius17 m. The mass of the plane is0.72 kg. The person holding the guidelinepulls it in until the radius becomes 9 m.The plane speeds up, and the tension in the guideline becomes fourtimes greater. What is the net work done on the plane? any ideas?? the answer is 177, i just can't work to the answerunfortunately. thanks in advance!! The model airplane in figure below is flying at a speed of21 m/s on a horizontal circle of radius17 m. The mass of the plane is0.72 kg. The person holding the guidelinepulls it in until the radius becomes 9 m.The plane speeds up, and the tension in the guideline becomes fourtimes greater. What is the net work done on the plane? any ideas?? the answer is 177, i just can't work to the answerunfortunately. thanks in advance!!Explanation / Answer
speed of airplane v = 21 m/s
radius of horizontal circle r1 = 17m
mass of the plane m = 0.72 kg
when person holding guideline radius ofthe circler2= 9 m force of tension = 4 F the kinetic energy of the plane KE i = 1/2 m v2 =....... J the initial tension in the guideline
Tinitial = Fcentripetal = mv2 /r = ......... N the final tension in the guide Tfinal = 4Ti =109.02 = mv2 / r2 = (0.9kg) (v2) / 14m
solve for v = ....... m / s
KE f = 1 / 2 (0.9kg) (v)2 =...... J work done = KEf -KEi = ..........J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.