The minimum stopping distance for a car traveling at a speed of 30 m/s is 60 m,
ID: 1418131 • Letter: T
Question
The minimum stopping distance for a car traveling at a speed of 30 m/s is 60 m, including the distance traveled during the driver's reaction time of 0.43 s .
Part A
What is the minimum stopping distance for the same car traveling at a speed of 38 m/s ?
The minimum stopping distance for a car traveling at a speed of 30 m/s is 60 m, including the distance traveled during the driver's reaction time of 0.43 s .
Part A
What is the minimum stopping distance for the same car traveling at a speed of 38 m/s ?
Explanation / Answer
Let deceleration a.
Car travelled for 0.43s at 30 m/s. Distance covered = 30*0.43 = 12.9m
Distance in which it is brought to rest = 60-12.9 = 47.1m
Using the formula
v^2 - u^2 = 2*a*s (s = distance travelled = 47.1, v = 0, u )
a = -30^2/(2*47.1) = -9.554 m/s/s
Now, for the car travelling at 38 m/s, the reaction time is still 0.43s. Distance travelled due to that = 38*0.43 = 16.34m
Distance travelled friction be s. again using
v^2 - u^2 = 2*a*s (s = distance travelled, v = 0, u , a = -9.554)
s = -38^2/(2*-9.554) = 75.57m
Therefore, min stopping distance = 75.57+16.34 = 91.91m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.