Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The model airplane in the figure below has a mass of 1.10 kg and moves at a cons

ID: 1360308 • Letter: T

Question

The model airplane in the figure below has a mass of 1.10 kg and moves at a constant speed on a circle that is parallel to the ground. Assume that there is no upward lift on the plane generated by its wings. Without such lift, the guideline slopes downward due to the weight of the plane. Find the tension T in the guideline (length = 19 m), for purposes of significant figures, use 1.100 kg for the mass of the plane, 19.0 m for the length of the guideline, and s1 = 20.0 and s2 = 41.0 m/s for the speeds.

Tension for s1 N Tension for s2 N

Explanation / Answer

Mass of plane, m = 1.10 kg

The length of guideline, r = 19 m

The velocity for s1, v1 = 20 m/s

The velocity for s2, v2 = 41 m/s

The tension for s1 = force = mv1^2/r = 1.10 * 20^2 / 19 = 23 N

The tension for s2 = mv2^2/r = 1.10*41^2/19 = 97 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote