Ammonia is produced from the reaction of nitrogen and hydrogen according to the
ID: 630062 • Letter: A
Question
Ammonia is produced from the reaction of nitrogen and hydrogen according to the following balanced equation: N2(g) + 3H2(g) rightarrow 2NH3(g) What is the maximum mass of ammonia that can be produced from a mixture of 330.0 g of N2 and 420.0 g of H2? g Which element would be left partially unreacted? (enter nitrogen or hydrogen) What mass of the starting material would remain unreacted? g Look at how many grams of ammonia the N2 would produce and how many grams of ammonia the H2 would produce. Watch the mole ratios! Whichever produces the smallest amount of ammonia is the limiting reactant. HINT: After you have found which starting material was used up completely, you know that some of the other starting material is still unreacted. Subtract the reacted material (which you must calculate) from the original amount you had in the beginning, thus finding how much remains unreacted.Explanation / Answer
1)Moles of N2=330/28=11.79
moles of H2=420/2=210
moles of NH3 formed=2*11.79=23.57moles=400.7g
2)Hydrogen is left unreacted.
3)hydrogen left=210-11.79*3=174.64moles=349.3g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.