Ammonia and hydrogen chloride react to form solid ammonium chloride: NH 3 (g) +H
ID: 511581 • Letter: A
Question
Ammonia and hydrogen chloride react to form solid ammonium chloride:
NH3(g) +HCl(g) <--> NH4Cl(s)
Two 2.00-L flasks are connected by a valve. In one flask, there is 5.00g of NH3in the other there is 5.00g of HCl. The entire apparatus is held at 25°C. When the valve is opened and the two gases mix, the gases will react until one is completely consumed.
a. Which gas will remain in the system after the reaction is complete?
b. What will be the final pressure of the system after the reaction is complete? Neglect the volume of the ammonium chloride that is formed.
c. What mass of ammonium chloride will be formed?
Explanation / Answer
a)
molar mass of NH3 = 17.03 g/mol
mol of NH3 = (mass)/(molar mass)
= 5.00/17.03
= 0.29 mol
mass of HCl = 5.00 g
molar mass of HCl = 36.46 g/mol
mol of HCl = (mass)/(molar mass)
= 5.00/36.46
= 0.14 mol
Balanced chemical equation is:
NH3 + HCl ---> NH4Cl
1 mol of NH3 reacts with 1 mol of HCl
for 0.29 mol of NH3 0.29 mol of HCl is required
But we have 0.14 mol of HCl
HCl is limiting reagent
NH3 gas remains in the system
b)
mol of NH3 remaining= 0.29 - 0.14 = 0.15 mol
we have:
V = 2.00 L
n = 0.15 mol
T= 25.0 oC = (25.0+273) K = 298.00 K
use:
P * V = n*R*T
P * 2.00 L = 0.15 mol* 0.0821 atm.L/mol.K * 298.0 K
P = 1.83 atm
Answer: 1.83 atm
c)
we will use HCl in further calculation
According to balanced equation
mol of NH4Cl formed = moles of HCl
= 0.14
= 0.14 mol
mass of NH4Cl = number of mol * molar mass
= 0.14*53.50
= 7.34 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.