For the reaction, calculate how many moles of the product form when 0.046 mol of
ID: 590230 • Letter: F
Question
For the reaction, calculate how many moles of the product form when 0.046 mol of O2 completely reacts.
Assume that there is more than enough of the other reactant.
2Ca(s)+O2(g)2CaO(s)
For the reaction, calculate how many moles of the product form when 0.018 mol of O2 completely reacts.
Assume that there is more than enough of the other reactant.
4Fe(s)+3O2(g)2Fe2O3(s)
For the reaction, calculate how many moles of the product form when 0.044 mol of K completely reacts.
Assume that there is more than enough of the other reactant.
4K(s)+O2(g)2K2O(s)
For the reaction, calculate how many moles of the product form when 0.036 mol of O2 completely reacts.
Assume that there is more than enough of the other reactant.
4Al(s)+3O2(g)2Al2O3(s)
Explanation / Answer
1)
from given reaction,
mol of CaO = 2*moles of O2 reacting
= 2*0.046 moles
= 0.092 moles
Answer: 0.092 moles
2)
from given reaction,
mol of Fe2O3 = (2/3)*moles of O2 reacting
= (2/3)*0.018 moles
= 0.012 moles
Answer: 0.012 moles
3)
from given reaction,
mol of K2O = (2/4)*moles of K reacting
= (2/4)*0.044 moles
= 0.022 moles
Answer: 0.022 moles
4)
from given reaction,
mol of Al2O3 = (2/3)*moles of O2 reacting
= (2/3)*0.036 moles
= 0.024 moles
Answer: 0.024 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.