For the reaction, calculate how many grams of the product form when 2.6g of Cl2
ID: 782498 • Letter: F
Question
For the reaction, calculate how many grams of the product form when 2.6g of Cl2 completely reacts 2Na(s)+Cl 2 (g)?2NaCl(s) For the reaction, calculate how many grams of the product form when 2.6g of CaO completely reacts CaO(s)+CO 2 (g)?CaCO 3 (s) For the reaction, calculate how many grams of the product form when 2.6g m g of Mg m Mg completely reacts. 2Mg(s)+O 2 (g)?2MgO(s) For the reaction, calculate how many grams of the product form when 2.6g of Na2O completely reacts Na 2 O(s)+H 2 O(l)?2NaOH(aq) Hydrochloric acid can dissolve solid iron according to the following reaction. Fe(s)+2HCl(aq)?FeCl 2 (aq)+H 2 (g) 1. What minimum mass of HCl in grams would you need to dissolve a 2.8g iron bar on a padlock? 2. How much H2 would be produced by the complete reaction of the iron bar?Explanation / Answer
2Na(s)+Cl 2 (g)---->2NaCl(s)
moles of Cl2 = 2.6/71 = 0.0366
so moles of NaCL = 2*0.0366 = 0.0732
so mass = 0.0732*58.5 = 4.2822 gm
CaO(s)+CO 2 (g)--->CaCO 3 (s)
moles of CaO = 2.6/56 = 0.046
so moles of CaCO3 = 0.046
so mass = 4.6 gm
2Mg + O2 ---> 2MgO
moles of Mg = 2.6/24 = 0.108
so moles of MgO = 0.108
so mass = 0.108*40 = 4.32 gm
Na 2 O(s)+H 2 O(l) ----> 2NaOH(aq)
moles of Na2O = 2.6/62 = 0.042
so moles of NaOH = 2*0.042 = 0.084
so mass = 0.084*40 = 3.36 gm
Fe(s)+2HCl(aq) ----> FeCl 2 (aq)+H 2 (g)
mass of Fe = 2.6 gm
so moles = 2.6/55.8 = 0.0466
so moles of HCl required = 2*0.0466 = 0.0932
so mass = 0.0932*36.5 = 3.4018gm
moles of H2 = 0.0466
so mass = 0.0466*2 =0.0932 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.