10. A forensic scientist is given a fluid sample by local law enforcement. The l
ID: 588523 • Letter: 1
Question
10. A forensic scientist is given a fluid sample by local law enforcement. The law enforcement officers need to know if the fluid contains a drug in concentrations higher than the legal limit (4.50 x 108 M). The forensic scientist knows that the relationship between absorbance and concentration at the lambda max for this drug has a slope value of 34,200, and a correlation coefficient (r2) of 0.322. She finds that the absorbance of the sample given to her by lavw enforcement has an absorbance at that wavelength of 0.448. Does the sample contain an illegal level of the drug? Are you certain? Show your work and justify your answer in a complete sentence for credit. Attach an additional sheet if you need more space. Write neatly.Explanation / Answer
USing the Beer Lambert's law:
A = e*l*C
Slope = e*l = 34200
At the absorbance value of A = 0.448, we have:
0.448 = 34200*C
Solving we get:
C = 1.31*10-5 M
Since this value of C is greater than the specified limit for this drug, so yes this sample contains an illegal drug conc. level.
Hope this helps !
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.