10. 0.67/1 points | Provious Answors SorPSET9 10.P.D65 My Notes A metal can cont
ID: 2031619 • Letter: 1
Question
10. 0.67/1 points | Provious Answors SorPSET9 10.P.D65 My Notes A metal can containing condensed mushroom soup has mass 220 g, height 11.2 cm and diameter 6.38 cm. It is placed at rest on its side at the top of a 3.00-m-long incline that is at 34.0 to the horizontal and is then released to roll straight down. It reaches the bottom of the incline after 1.50 s (a) Assuming mechanical energy conservation, calculate the moment of inertia of the can. 0.00004545x Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. kg-m2Explanation / Answer
here,
mass , m = 0.22 kg
height , h = 11.2 cm = 0.112 m
diameter , d = 6.38 cm = 0.0638 m
length of incline , l = 3 m
time taken , t = 1.5 s
let the accelration be a
s = 0 + 0.5 * a * t^2
3 = 0 + 0.5 * a * 1.5^2
solving for a
a = 2.67 m/s^2
let the moment of inertia be I
a = ( m * g * sin(theta))/( m + I/r^2)
2.67 = ( 0.22 * 9.81 * sin(34))/( 0.22 + I/0.0319^2)
solving for I
I = 2.36 * 10^-4 Kg.m^2
the moment of inertia is 2.36 * 10^-4 Kg.m^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.