10. (EXTRA CREDIT) In a titration experiment, a student prepared a sample by dis
ID: 550835 • Letter: 1
Question
10. (EXTRA CREDIT) In a titration experiment, a student prepared a sample by dissolving 0.2512 KHP (MW -204.22 g/mol) and titrated with a NaOH solution of unknown concentration. It was found that 12.05 mL of NaOH solution was used to reach the end point when phenolphthalein was used as the indicator. Next, this student used this calibrated NaOH solution to titrate an unknown acid. The unknown acid solution was prepared by dissolving 0.3214 g of unknown acid in approximately 50 m water, then a few drops of phenolphthalein was added. It was found that 24.53 mL of NaOH solution was used to reach the end point. Calculate the molecular weight of the unknown acid, given that both KHP and unknown acid reacts with NaOH in 1:1 molar ratio. The unknown acid used is one of the three: KHC4H 06, KHCgOs, KHC 04. Based on MW, identify the unknown acid. (10 points) 1127.30Explanation / Answer
m = 0.2512 g KHP
mol of KHP = mass/MW = 0.2512 /204.22 = 0.00123 mol of KHP
KHP + NaOh raito is = 1:1
mol of KHP = mol of NaOH
mol of NaOH = 0.00123
[NaOH] = mol/V = 0.00123 / (12.05*10^-3) = 0.102074 M
then...
let the unknown aicd be HA
m = 0.3214 g of HA, V = 50 mL of HA
V require d= 24.53 mL
mol of NaOH = MV = 0.102074*(24.53*10^-3 ) = 0.0025 mol of acid
since ratio is
1:1
mol of HA = 0.0025
MM = mass/mol = 0.3214/0.0025
MM = 128.56 g/mol of aicd
nearest value is KHC2O4,
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.