10. 02.85 points | PrEvicus Answers 0SColPhye1 6.2012 Taking the age of Earth to
ID: 2031241 • Letter: 1
Question
10. 02.85 points | PrEvicus Answers 0SColPhye1 6.2012 Taking the age of Earth to be about 4 x 10 years and assuming its orbital radius of 1.5x 1011 m has not changed and is circular, calculate the approximate total distance Earth has traveled since its birth (in a frame of reference stationary with respect to the Sun). My Notes Aak Your Teacher Enter ? Reading Submit Answer Save Progress 0/2.85 points1 Previous Anseers OscoPtys 1 0.2020 My Notes Ask Your At takeoff commercial jet has a 65.0 m/s speed. Its tires have a diameter of 0.550 m. a) At how many rpm are the tires rotating? (b) What is the centripetal acceleration at the edge of the tire? (c) With what force must a determined 105 kg bacterum cling to the rim? rpm m/s? Take the ratio of this force to the bacterium's weight (force from part (c)/bacterium's weight) Additional MaterialsExplanation / Answer
10) Total distance travelled,
d = no of revolutions*circumafranece of the orbit
= N*2*pi*r
= 4*10^9*2*pi*1.5*10^11
= 3.77*10^21 m
11)
given
v = 65 m/s
d = 0.55 m
r = d/2 = 0.55/2 = 0.275 m
a) use, w = v/r
= 65/0.275
= 236 rad/s
= 236*60/(2*pi)
= 2254 rpm
b) centripetal acceleration, a = v^2/r
= 65^2/(0.275)
= 1.54*10^4 m/s^2
c) F = m*a
= 10^-15*1.54*10^4
= 1.54*10^-11 N
d) F/Fg = 1.54*10^-11/(10^-15*9.8)
= 1571
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.