Suppose that the mass which produced a period of 1.00 seconds was 200.0 grams Wh
ID: 584735 • Letter: S
Question
Suppose that the mass which produced a period of 1.00 seconds was 200.0 grams What was the springs constant The spring's constant was N m (Bonus) What is the maximum acceleration of the above mas>> (period I 00 second and mass 200 0 grams) if the initial displacement is 5 00 cm and the mass is released from test0 The mass's maximum acceleration u What is the minimum acceleration of the above mass (period 1 00 seconds and mass 200.0 grams) if the initial displacement is 5 00 cm and the mass is released from rest"1 The masses minimum acceleration a m/s^1.Explanation / Answer
Time period of spring T = 2pi(m/k)1/2 where 'm' is mass of block attached to spring and 'k' is spring constant
k = m*4*(3.14)2 = 0.2*4*(3.14)2
Spring constant(k) = 7.88768 N/m
If the mass is released from rest i.e. u=0 m/s with initial displacement is 5 cm
s = ut+1/2at2
s = 1/2 at2 ,
maximum acceleration, a = (2s/t2) = 0.1 m/s2
minimum acceleration is 0 m/s2 when dispalcement is zero i.e. comes to its original position
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.