Suppose that the mass which produced a period of 1.00 seconds was 200.0 grams. W
ID: 586477 • Letter: S
Question
Suppose that the mass which produced a period of 1.00 seconds was 200.0 grams. What was the spring's constant ? The spring's constant was N/m. what is the mum acceleration of the above mass (period 1.00 seconds and mass 200.0 grams) if the initial displacement is 5.00 cm and the mass is released from rest? The mass's minimum acceleration is m/s^2. (Bonus) What is the maximum acceleration of the above mass (period 1.00 seconds and mass 200.0 grams) if the initial displacement is 5.00 cm and the mass is released from rest? The mass's maximum acceleration is m/s^2. (Bonus) What is the maximum speed of the above mass (period 1.00 seconds and mass 200.0 grams) if the initial displacement is 5.00 cm and the mass is released from rest? The mass's maximum speed is m/s.Explanation / Answer
A)
time period = 1 s
mass , m = 200 gm
m = 0.2 Kg
let the spring constant is k
T = 2pi * sqrt(m/k)
1 = 2pi * sqrt(0.2/k)
solving for k
k = 7.89 N/m
the spring constant is 7.89 N/m
part B)
the minimum acceleration is at the equilibrium position
minimum acceleration = 0 m/s^2
part C)
for the maximum acceleration
maximum acceleration = (2pi/T)^2 * A
maximum acceleration = (2pi/1)^2 * 0.05 m/s^2
maximum acceleration = 1.973 m/s^2
the maximum acceleration is 1.973 m/s^2
part D)
maximum speed = (2pi/T) * A
maximum speed = (2pi/1) * 0.05
maximum speed = 0.314 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.