Suppose that the length of time waiting in line for the drive through at Wendy’s
ID: 3354247 • Letter: S
Question
Suppose that the length of time waiting in line for the drive through at Wendy’s is approximately normally distributed with a mean time of 136 seconds and a standard deviation of 29 seconds. Suppose on your most recent visit to Wendy’s you waited 3 minutes, (180 seconds).
a. Show what is being asked on the diagram below. Label the horizontal axis with 136, 180 and x.
b. Calculate your Z-score. Show your z-score on the diagram.
c. Interpret the Z-score. (3 things)
d. What percentage of people would wait between 107 and 194 seconds? Show what is being asked on the diagram below.
(Hint: Find the Z-scores first)
Explanation / Answer
Given
mean=136 seconds
sd=29 seconds
x=180 seconds
we know z=(x-mean)/sd
Therefore at x=136 seconds=mean
we have z=0
for x=180 secons
z=(180-136)/29=1.517=1.52
We say that the z score implies that it is 1.52 standard deviations away from the mean
A z score of 1.52 also means that atleast 90% of the data points are around the mean
d) z=(107-136)/29=-1
z=(194-136)/29=2
ie we are interested in -1<z<2
We know 1 standard deviation has 65% of the data
2 standard deviations has 95% of the data
3 standard deviations has 99.99% of the data
16.67% +2*16.67%=50% of the data is covered
Area under the curve for -1 <z<2 =50%=0.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.