Sodium thiosulfate Na2S2 03, the major component in photographic fixer solution,
ID: 552549 • Letter: S
Question
Sodium thiosulfate Na2S2 03, the major component in photographic fixer solution, reacts with silver bromide to dissolve it according to the following reaction AgBr(s) + 2Na2S203 (aq)Nag Ag(S203) 2 (aq) + NaBr(aq) Part A How many moles of NagS20s would be required to react completely with Express your answer using three significant figures. 0.540 g of AgBr? n= mol Submit My Answers Give Up Part B How many mL of 0.013 M Na2S203 contain this number of moles? Express your answer using two significant figures. mL Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
A)
mol of AgBr = mass/MW = 0.54/187.77 = 0.00287 mol of AgBr
ratio is
1 mol of AgBr = 2 mol of Na2S2O3
0.00287 mol --> 2*0.00287 = 0.00574 mol of Na2S2O3
B)
find V of 0.013 M
M = mol/V
V = mol/M
V = (0.00574 ) /0.013
V = 0.4415 L
V = 441.5 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.