Sodium thiosulfate Na2 S203, the major component in photographic fixer solution,
ID: 580246 • Letter: S
Question
Sodium thiosulfate Na2 S203, the major component in photographic fixer solution, reacts with silver bromide to dissolve it according to the following reaction: AgBr(s) + 2Na2s,03 (aq)Na3 Ag(S20s)2 (aq) + NaBr (aq) Part A How many moles of NayS20s would be required to react completely with 0.440 g of AgBr? Express your answer using three significant figures. mol Submit My Answers Give Up Part B How many mL of 0.020 M Na2S2Os contain this number of moles? Express your answer using two significant figures. mL Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
Ans
Part A :
Number of moles of AgBr = 0.440 / 187.77 = 0.00234 moles
1 mole of AgBr requires 2 moles of Na2S2O3
So 0.00234 moles of it will require 2 x 0.00234
= 0.00468 moles of Na2S2O3.
Part B :
Volume = number of moles / molarity
= 0.00468 / 0.020
= 0.234 L
= 230 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.