Sodium thiosulfate, Na2S2O3, is used as a fixer in photographic film developing.
ID: 703761 • Letter: S
Question
Sodium thiosulfate, Na2S2O3, is used as a fixer in photographic film developing. The amount of Na2S2O3 in a solution can be determined by a titration with iodine, I2, according to the equation: 2Na2S2O3(aq) + I2(aq) --> Na2S4O6 +2NaI(aq).
Calculate the concentration of the Na2S2O3 solution if 47.60 mL of a 0.2910 M I2 solution react exactly with a 100.0 mL sample of the Na2S2O3 solution. Use 4 sig. fig.
Aside, the end of the titration is determined by the color. NaI is a pale yellow and I2 is a deep purple. Just when the purple color persists, all the iodine that can react has reacted.
Explanation / Answer
2Na2S2O3(aq) + I2(aq) --> Na2S4O6 +2NaI(aq)
concentration of the Na2S2O3 solution =?
Volume of I2 solution = 47.60 mL
Concentration of I2 solution = 0.2910 M
volume of Na2S2O3 solution = 100 mL = 0.100 L
Moles of I2 = concentration x volume
= 0.2910 mol/L x 47.60 mL x 1L/1000 mL
= 0.0138516 mol
From the stoichiometry of the reaction
Moles of Na2S2O3 required
= 2 mol Na2S2O3 x 0.0138516 mol I2 / 1 mol I2
= 0.0277032 mol Na2S2O3
concentration of the Na2S2O3 solution
= 0.0277032 mol / 0.100 L
= 0.27703 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.