A rectangular metal brick has a length of 8 0 cm, a width of 2.5 cm, and a heigh
ID: 538923 • Letter: A
Question
A rectangular metal brick has a length of 8 0 cm, a width of 2.5 cm, and a height of 2.5 cm. If the density of the metal is 11.6 g/cm^3, how many kilograms does the brick weigh? (2) During a transition between energy levels (orbits) an electron emitting red light undergoes a smaller change in energy than does one that emits yellow light. (3) Write down the electron configuration for a neutral atom of silicon: (9) For each pair of atoms, write the formula of the ionic compound formed, and its name. a. Na and O Formula: _______ Name: ______ b. Ca and Br Formula: _______ Name: _______ c. Mg and N Formula: ________ Name: _______ (10) Name each of the following: a. SO_3 _________ b. Na_3PO_4 ___________ c. (NH_4)_2 SO_4 __________ d. N_2 0_5 ___________ e. CuS __________Explanation / Answer
14. volume = length*width* height
= 8*2.5*2.5 = 50cm^3
density = 11.6g/cm^3
mass of metal = volume * density
= 50*11.6 = 580g
15.Red has larger wave length. It has smaller energy.
yellow has smaller wave length. it has larger energy.
True >>>>>answer
16. Si = 14 1s22s22p63s23p2
17.a. formula Na2O name sodium oxide
b. formula CaBr2 name calciul bromide
c. formula Mg3N2 name magnesium nitride
18.
a So3 sulfur trioxide
b. Na3PO4 sodium phosphate
c. (NH4)2So4 ammonium sulphate
d. N2O5 dinitrogen pentoxide
e. CuS copper(II) sulphide
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.