Module 11 (Acids, Bases) Homework-Google Chrome Secure l https/ ID 83255539 Prob
ID: 538729 • Letter: M
Question
Module 11 (Acids, Bases) Homework-Google Chrome Secure l https/ ID 83255539 Probilem 10.30 Problem 10.30 Part A A 30.5 ml. sample of a KOH solution of unknown concentration requires 18 1 ml. of 0.100 M H,SO4 solution to reach the end point in a titration How many moles of H,S0, wene necessary to reach the end point? Express your answer to three significant Egures mol My Answers Sve l Part B How many equivalents? Express your answer to three significant figures Eq My Answers Gve Part c What is the molarity of the KOH solution? Expeess your answer to three significant figuresExplanation / Answer
Question A
Moles of H2SO4 used = 18.1 x 0.1 /1000 = 0.00181 moles
Question B
Equivalent of KOH = 0.00181 x 2 = 0.00362 Moles
Question C
Molarity of the KOH = 0.00362 x 1000 / 30.5 = 0.1186 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.