Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The standard heats combustion of ethane is provided here below. What is the high

ID: 534850 • Letter: T

Question

The standard heats combustion of ethane is provided here below. What is the higher heating value (HHV) per mol of ethane? Given: Delta H _v (H_2O, 25 degree C)= 44.013 kJ/mol C_2H_6(g) + 7/2 O_2(g) rightarrow 2CO_2(g) + 3H_2O(v): Squareroot H degree_c = - 1428 kJ/mol Use Hess's law to calculate the standard heat of reaction for the following water gas shift reaction from the data given below CO(g) + H_2O(l) rightarrow CO_2(g) + H_2(g) Delta H degree_r = - 326.2 Btu/lbmol H_2O(l) rightarrow H_2O(v) Delta H_v = + 18, 935 Btu/lbmol

Explanation / Answer

hey hii,

im doing the second problem,

to calculate the standard heat of reaction of

C0(g) + H2O (v) >>>>>>> CO2 (g) + H2 (g)

the given data

CO(g) + H2O(l) >>>> CO2 (g) + H2   = -326.2 Btu/lb mol    (1)

H20(l) >>>> H2O v)                            = +18935 Btu/lbmol   (2)

to get the reaction we want we have to arrange the data.

C0 (g) + H2O (l) >>>>>> CO2 (g) + H2 (g)     = -326.2

H2O (v)   >>>>>>>>>>>>H2O (l)                     = -18935    reverse equation (2) so standard heat also reverses and gets negative sign

it gives CO +H2O >>>>>CO2 +H2 (-326.2 +(-18935)

= -19261.2 Btu/lbmol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote