The standard free energy change for a reaction can be calculated using the equat
ID: 1069720 • Letter: T
Question
The standard free energy change for a reaction can be calculated using the equation where n is the number of electrons transferred nFAE Fis Faradays constant, 96.5 kJ mol 1. v 1 AE0 is the difference in reduction potential For each of the following reactions, determine the number of electrons transferred (n) and calculate standard free energy (AG) a) half reactions: fumarate 2H succinate CoQH CoQ 2H overall reaction: fumarate CoQH succinate CoQ AE" 0.009 v Number Number k J mol b) half-reactions cytochrome c He ey to chrome c, Fe continued belowExplanation / Answer
a) no of electrons transferred n = 2
Given that Eo' = - 0.009 V
We know that
Go' = - nFEo' F = 96.5 kJ/mol/V
= - 2 x 96.5 kJ/mol/V x - 0.009 V
= +1.737 kJ/mol
Therefore,
Go' = +1.737 kJ/mol
b)
no of electrons transferred n = 1
Given that Eo' = 0.034 V
We know that
Go' = - nFEo' F = 96.5 kJ/mol/V
= - 1 x 96.5 kJ/mol/V x 0.034 V
= - 3.28 kJ/mol
Therefore,
Go' = - 3.28 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.