The standard free energy change for a reaction can be calculated using the equat
ID: 179094 • Letter: T
Question
The standard free energy change for a reaction can be calculated using the equation where n is the number of electrons transferred F is Faraday's constant, 96.5 kJ- molr1.v-1 is the difference in reduction potential For each of the following reactions, determine the number of electrons transferred (n) and cal standard free energy (AG). a) half-reactions: fumarate2 _ + 2H-- succinate1- overall reaction: Number Number KJ- mol 1 n= b) half-reactions: cytochrome c' (Fe3 ) cytochrome c (Fe continue below cytochrome c' (Fe2") cytochrome c. (Fe3.) cytochrome c, Fe es lochrame c (reetuchrome e reExplanation / Answer
1. n = 2 G°’ = -1.737
2. n = 1 G°’ = 1* 96.5* E°’ (E°’ is missing, kindly multiply this value with 96.5)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.