The standard free energy change for the following reaction is Delta G degree = -
ID: 976972 • Letter: T
Question
The standard free energy change for the following reaction is Delta G degree = -225.8 kJ at 25 degree C: 2 KClO3(s) doubleheadarrow 2 KCl(s) + 3 O2(g) Calculate the standard molar entropy S degree for O2 at 25 degree C given the following data - S degree (KClO3) = 143 J.K^-1 mol^-1 S degree (KCl) = 82.6 J.K^-1.mol6-1 Delta H degree (KClO3) = -397.7 kJ.mol^-1 Delta H degree f (KCl) = -436.7 kJ.mol^-1 The Second Law of Thermodynamics states that "the total entropy of a system and its surroundings always increases in a spontaneous process". Show that the reaction above supports the Second Law. Calculate the pressure of O2 at equilibrium, giving your answer in the correct units.Explanation / Answer
First, finding the enthalpy of the reaction = -436.7-(-397.7) = -39 KJ/mol
Change in gibbs free energy = chnge in enthaly - T (change in entropy of reaction)
-225.8 = 39 - 298(change in entropy of reaction)
Changein entropy of reaction = 264.8/298 =0.889 kJ/K mol = 889 J/ K mol
A) But chnge in entropy = entropy of products -entropy of reactants
889 = (2)(82.6)+ (3)(x) - (2)(143)
(889-165.2+286)/3 = x
Entropy of oxygen , x = 336.6 J/ K mol
b) Entropy of a system is nothing but stability of the system. The above reaction is a spontaneous reaction and spontaneous reaction reaches a stabilized state by releasing the energy it has in the form of free energy. Hence entropy (stability) of the system andsurroundings increases.
C) at equilibrium , PV = nRT
Here, n = 3 , V = 22.4 L, R = 0.0821 Latm/mol K, T = 298 K for O2
Substituting above values, P = 73.3974/22.4 = 3.276 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.