The standard deviation of the market-index portfolio is 30%. Stock A has a beta
ID: 2810400 • Letter: T
Question
The standard deviation of the market-index portfolio is 30%. Stock A has a beta of 1.50 and a residual standard deviation of 40%.
a. Calculate the total variance for an increase of 0.10 in its beta. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.)
Total variance %-Squared
b. Calculate the total variance for an increase of 3.35% in its residual standard deviation. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.)
Total variance %-Squared
Explanation / Answer
Variance of market = (Standard Deviation of market)2 = (30)2 = 900
Residual Variance = (Residual Standard Deviation)2 = (40)2 = 1600
a) New beta = 1.50 + 0.10 = 1.60
Total Variance = Beta2 x Variance of market + Residual Variance = (1.60)2 x 900 + 1600 = 3904
b) Beta = 1.50
Residual Variance = (Residual Standard Deviation)2 = (40+3.35)2 = 1879.2225
Total Variance = Beta2 x Variance of market + Residual Variance = (1.50)2 x 900 + 1879.2225 = 3904
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.