The standard cost of product 777 includes 2 units of direct materials at $6 per
ID: 2464361 • Letter: T
Question
The standard cost of product 777 includes 2 units of direct materials at $6 per unit. During August, the company bought 29,000 units of materials at $6.3 and used those materials to produce 16,000 units.
Compute the total, price, and quantity variances for materials.
Explanation / Answer
Total material variance = AQ*AR - SQ*SR
= 29000 * 6.3 - (16000*2) * 6
= 182,700 - 192,000
=- 9300 (F)
Material price variance = AQ*AP - AQ*SP
= (29000 *6.3) - (29000 * 6)
= 182,700 - 174,000
= 8700 (U)
MAterial quantity variance = SR *AQ - SR *SQ
= 6 *29000 - 6 *(16000*2)
= 174000- 192000
= -18000 (F)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.